Da li političari u BiH potcjenjuju narod ili precjenjuju sebe?

Da li su građani svjesni svoje demokratske moći?
Svi smo nekada sreli neku od ovakvih osoba, osoba koja tvrdi da je stručnjak, uvjerava nas kako je izuzetno vješta i prepuna znanja, ali kada treba to sve da pokaže – ništa! To je prva grupa BH političara, samoproglašeni precijenjeni spasitelji.
Drugi tip osoba koje dobijaju priliku da vode procese su one osobe iza kojih stoji neka jaka stranačka mašinerija ili kako to kod nas često bude slučaj, iza koje stoje određeni interesni lobiji, grupe ili sistemi. Ovakvi profili imaju najviše novca na raspolaganju i najrazvijenu infrastrukturu, a resursi koji se u njih ulože moraju se višestruko namiriti po dobijanju povjerenja građana, naravno u džepove onih koji su im kampanju finansirali a naravno na štetu države i građana.
Treća grupa osoba kojima se u našem društvu, neopravdano i potpuno nesvrsishodno daje povjerenje za upravljanje procesima su osobe koje su stekle određenu popularnost baveći se nekim zanimanjem ili prezentujući neku vještinu. Ovdje politički odabir nije i ne može biti jasan, a to je fakt da biramo da nam procese u državi vode ljudi, uz puno uvažavanje njihovih primarnih vještina, proslavljeni pjevači, fudbaleri, bokseri, influenseri…
Četvrta grupa političara su ljudi koji dobiju povjerenje, i nakon ulaska zanemare svoju primarnu profesiju, u kojoj su bili jako dobri i čiji je rad u primarnom zanimanju bio daleko društveno korisniji od političkog angažmana. Govorim o vrsnim hirurzima, odličnim proizvodnim inžinjerima, izuzetnim profesorima…
Uz potpuno [opravdano] pravo svakoga da svoje povjerenje i svoj glas i podršku pruži po vlastitoj svijesti i savjesti, možda nekada ne bi bilo loše da svi mi ponaosob pozovemo na odgovornost barem onog političara kojem smo vjerovali i kojeg smo podržali, i upitamo ga – šta je on konkretno uradio za silan novac, koji ako ćemo pošteno govoriti rijetki na političkoj sceni opravdaju!










