Doktori u SBK poručili Lendi: Pregovori se ne vode prijetnjama sudom, nego argumentima i spremnošću na kompromis

Strukovni sindikat doktora medicine i stomatologije Srednjobosanskog kantona reagirao je na izjavu premijera SBK Tahira Lende.
Kako su istakli iz Sindikata, raduje ih činjenica da je nakon višemjesečnih njihovih zahtjeva, konačno objavljen Financijski izvještaj Zavoda za zdravstveno osiguranje SBK.
- Upravo taj dokument potvrđuje ono na što Sindikat ukazuje od samog početka pregovora da financijski kapacitet za unapređenje materijalnog položaja doktora postoji. Međutim, ostaje otvoreno pitanje zašto se dokument, usvojen 27. veljače 2026. godine u javnosti pojavljuje tek početkom lipnja, nakon višemjesečnih zahtjeva Sindikata upućenih Vladi, Ministarstvu zdravstva i Zavodu zdravstvenog osiguranja. Kako se radi o javnom dokumentu, kako tvrdi i premijer, zašto tijekom pregovora nije prezentiran od strane pregovaračkog tima - navode ljekari.
Iz Sindikata dodaju da su oni sa svoje strane angažirali stručne osobe i sudskog vještaka ekonomske struke radi analize financijskih pokazatelja, dok je Vlada također imala više nego dovoljno vremena da prezentira vlastite izračune i argumente.
Umjesto toga, dodaju doktori, od strane pregovaračkog tima imali smo jedini argument - "jel vi to nama ne vjerujete"?

Posebno zabrinjava činjenica da se premijer ponovno pokušava baviti osobama umjesto argumentima. Ako je problem što Sindikat doktora medicine i stomatologije trenutno vodi doktor stomatologije, onda javnost ima pravo postaviti pitanje kako su pojedini inžinjeri zaštite na radu i informatike sa tri godine fakultetskog obrazovanja mogli godinama biti dovoljno kompetentni za vođenje Vlade i ministarstava, dok se danas pokušava problematizirati činjenicu da Sindikat doktora medicine i stomatologije vodi doktor stomatologije. Rezultati upravljanja takvim danas su vidljivi svima: kronični nedostatak ljekarni, preopterećen zdravstveni sustav, odlazak zdravstvenih radnika i sve teža dostupnost zdravstvene zaštite građanima - naglašavaju ljekarne.
Kako dalje ističu, "u uvjetima rada i odnosu prema nositeljima zdravstvenog sustava, građani imaju osjećaj da smo bliže devedesetim godinama prošlog stoljeća nego trećem desetljeću drugog milenija".
- Za razliku od onih koji očito smatraju da se sustav može voditi političkim autoritetom i jednostranim odlukama, Strukovni sindikat doktora medicine i stomatologije svoje odluke donosi demokratski, kroz organe i tijela Sindikata i uz sudjelovanje članstva iz svih zdravstvenih ustanova kantona. Kod nas ne odlučuje pojedinac, nego doktori medicine i stomatologije koji svakodnevno nose najveći teret funkcioniranja zdravstvenog sustava. Premijer tvrdi da Vlada najbolje zna koliko novca ima. Upravo zato čudi da već mjesecima nismo vidjeli nijedan konkretan financijski izračun kojim bi se dokazalo da su zahtjevi doktora neostvarivi. Umjesto brojki i analiza, javnost sluša političke ocjene, kvalifikacije o "nerealnim zahtjevima" i najave sudskih postupaka - navode.
Iz Sindikata podsjećaju da se kolektivni pregovori ne vode prijetnjama sudom, nego argumentima, brojkama i spremnošću na kompromis.
- Sindikat je tijekom pregovora u više navrata korigirao i smanjivao svoje zahtjeve, pokazujući spremnost na dogovor i očuvanje stabilnosti zdravstvenog sustava. Nažalost, s druge strane nismo vidjeli jednaku spremnost da se konačno riješi višegodišnje zaostajanje primanja doktora medicine i stomatologije u SBK. Još jednom pozivamo premijera na javno medijsko sučeljavanje na medij po njegovom izboru. Spremni smo razgovarati isključivo o činjenicama, financijskim pokazateljima i argumentima. Dopustimo javnosti da sama procijeni koliko iznosi činjenice, a koje političke konstrukcije. Doktori medicine i stomatologije neće se odustati od borbe za dostojanstvene uvjete rada, očuvanje zdravstvenog sustava i pravo građana da ih liječe motivirani i adekvatno vrednovani nositelji zdravstvenog sustava. U ostvarivanju svojih prava koristit ćemo isključivo zakonom dopuštena sredstva - kažu iz Sinidkata.
Poručuju da se neće zastrašiti najavama sudskih postupaka.
- Sve aktivnosti koje provodimo zasnivaju se na važećim zakonima, propisima i odlukama nadležnih organa. Umjesto prijetnji, građani SBK zaslužuju argumente i odgovore - stoji u saopćenju Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije Srednjobosanskog kantona.





