XXV Bugojansko proljeće – Dani općine Bugojno


XXV Bugojansko proljeće – Dani općine Bugojno

Koncert “Bosanskohercegovački kompozitori – bogato kulturno naslijeđe”
Četvrtak, 25.4.2024. Mala sala KSC Bugojno

Ulaz na koncert je besplatan

Projekat „Bosanskohercegovački kompozitori – bogato kulturno naslijeđe “ Jasmine Kasumović i Darije Kadrić predstavlja cjelovečernji koncert baziran na djelima bosanskohercegovačkih kompozitora vrlo značajnih za historijsko naslijeđe Bosne i Hercegovine.

Kompozitorstvo u Bosni i Hercegovini je najmlađa djelatnost u razvoju muzike. Potiče od srednjovjekovne Bosne i traje do dan danas. U stvaranju Bosanskohercgovačke muzike učestvuju sve nacije i svi ljudi koji se imenuju stanovnicima države Bosne i Hercegovine, bez obzira na to da li su porijeklom iz BIH ili su kao umjetnici došli stvarati na ovom području. Jedan od prvih kompozitora je Aleksa Šantić, a među najistaknutijim su Avdo Smailović, Milan Prebanda, Mladen Pozajić, Vojin Komadina, Asim Horozić, Milan Jelićanin, Ališer Sijarić, Valentina Cvijetić i dr.

S obzirom na to da su Bosanskohercegovački kompozitori pisali za različite instrumente, ovaj projekat predstavlja zaokruženu cijelinu kompozicija pisanih za violinu i klavir.

Program će na umjetnički način iznijeti dvije vrsne interpretatorke klasične muzike, Jasmina Kasumović- violina i Darija Kadrić- klavir.
Projekat ima za cilj da promoviše muziku domaćih kompozitora klasične muzike te doprinese širenju interesa i ljubavi prema ovoj vrsti autentičnog kulturno-historijskog naslijeđa.

Periodi u kojim su stvarali i način na koji su navedeni kompozitori opstajali kroz historiju Bosne i Hercegovine je svakako nešto što je zanimljivo za sve generacije publike. Smatramo da ova forma budi veliko interesovanje kod publike samim tim što nije dovoljno, odnosno, skoro nikako predstavljena na našoj kulturnoj sceni.

Jasmina Kasumović - violina

Jasmina Kasumović rođena je 10.01.1996. godine, u Traunsteinu, Njemačka. Nastupala je na brojnim skupnim i samostalnim koncertima u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji, Austriji, Makedoniji, Mađarskoj, Norveškoj, Italiji i Pakistanu. Posebno zapažen bio je njen nastup u Njemačkoj rezidenciji u Sarajevu 2004.godine na poziv njegove ekselencije, njemačkog ambasadora gospodina von Kilitz-a. Tom prilikom ambasador joj je poklonio vrlo kvalitetnu violinu ručne izrade graditelja Mirka Vukeljića, na kojoj svira na svojim nastupima. Također, pored solo izvođenja, nastupala je i u raznim kamernim sastavima (duo, trio, kvartet), te kao solista i koncert-majstor orkestra Muzičke akademije Sarajevo. Nastupala je i kao član europskog orkestra mladih „Euphony“ i kao član Banjalučke filharmonije . Također nastupila je kao solista sa Leskovačkim kamernim orkestrom „

Amoroso“, simfonijskim orkestrom Muzičke akademije Sarajevo i Banjalučkom filharmonijom. Godine 2012. sa samo 16 godina polaže prijemni na Muzičkoj akademiji Sarajevo, te školovanje nastavlja u klasi prof. dr. YeonJu Jeong. Nakon godinu dana odlazi u Graz ( Austria) na prestižni univerzitet Kunstuniversitat Graz, gdje sa 17. godina polaže prijemni i započinje školovanje u klasi Univ.Prof. Sylvia- Elisabeth Viertel. Po povratku u Bosnu i Herzegovinu 2017. godine završava Muzičku akademiju Sarajevo u klasi prof. dr YeonJu Jong. Također je završila II ciklus školovanja na Muzičkoj akademiji Sarajevo te stekla zvanje Magistar muzičkih umjetnosti- violina.

Pored mnogobrojnih nagrada i priznanja koje je postigla kao solista i dio kamernog ansambla, Jasmina ostvaruje zapažene rezultate i nastupe sa svojim učenicima. Pokrenula je nastavu violine u Brčko Distriktu pri Bošnjačkoj zajednici Preporod, te Srebreniku. Također mentor je u multidisciplinarnoj školi za djecu School and School Tuzla. Pored rada sa djecom Jasmina je uspješno uradila muziku za dječije predstave „ Potraga za konačištem“ i „ Osloboditi smijeh“ ; serijale „Bio jednom jedan“ (Media centar Sarajevo i TV SA) i serijal “Putovi-zapis o zemlji” (RTVTK). Trenutno radi kao profesor violine u Srednjoj muzičkoj školi „ Čestmir Mirko Dušek“ Tuzla.

Darija Kadrić - klavir

Pijanistica Darija Jahić rođena je 07.07.1989.god. u Tuzli. Osnovnu muzičku školu-klavir završava 2004.godine u Tuzli i upisuje Srednju muzičku školu u Sarajevu u klasi prof. Angeline Pap. Tokom školovanja usavršavala se na muzičkim seminarima kod uglednih pijanista i pedagoga(Aleksandra Romanić, Aleksandar Serdar, Jokut Mihajlović, Lovro Pogorelić...).

Nastupala je na koncertima u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Italiji.
2012.g. diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Sarajevu na odsjeku za klavir u klasi prof. Svetlane Chlaidze. Iste godine polaže prijemni ispit za II ciklus studija na odsjeku za klavir,smjer-korepeticija.
Zvanje Magistar muzičkih umjetnosti stiče 2013. godine u klasi prof. Svetlane Chlaidze. Učestvovala je na brojnim domaćim i inostranim takmičenjima na kojima je osvojila jednu specijalnu, 7 prvih, 2 druge i jednu treću nagradu.
Trenutno radi u Srednjoj muzičkoj školi „Čestmir Mirko Dušek“ Tuzla.

PROGRAM:

M. Prebanda (1907-1979)“Bosanski pastorale” Lento assai
Allegretto giocoso
Andante molto sostenuto
M. Mejremić (1977-) “ Elegija za violinu i klavir “
A.Smailović ( 1917- 1984) Tri impresije:
“Uz jutarnju šetnju”
“Romantična pjesma”
“ Momci igraju”
J. Osmić (1982-) “Snijeg pade”
(sevdalinka, obrada)
M. Jeličanin (1935-1999) “Balada za violinu i klavir”
“Scherzo “
A. Smailović (1917-1984) “Sa pastirima”
A. Horozić (1958 -)
“Fantazija za violinu i orkestar” ( ar. za klavir)
V. Komadina (1933-1997) “ Pjesma i Igra”