Prvo spominjanje Bosne u bizantskim izvorima

(Drevna slavenska historija,Porijeklo historija Bosne
i njenog naroda i nastanka jezika kroz stoljeća
part 2)


(Prvo spominjanje Bosne u bizantskim izvorima)Tek iz 9. stoljeća franački i bizantski izvori počinju spominjati ranoslavenske politike u regiji. S tim u vezi, najraniji široko priznat referenca na Bosnu datira iz 10. stoljeća "De Administrarando Imperio" u kojoj se spominje bozona(Bosna), a napisao bizantski car Konstantin Porfirogenit, u kojem periodu Bosna je dio srpske države Časlav, nakon čije smrti u borbi oko 960. godine, veliki dio Bosne se kratko nađe ugrađen u hrvatsku državu Krešimira II. Ubrzo nakon toga, 997. godine, Samuel Bugarski maršira Bosnom i u dijelovima nje tvrdi svoje gospodarenje, no poražen je od Bizantskog carstva 1018. godine, koje pripoji Bugarsku i tvrdi njezinu suzereintnost u Bosni.
To je trajalo sve do kasnije u stoljeću kada su neki dijelovi Bosne kratko ugrađeni u Hrvatsku a drugi u Duklju iz koje se potonja Bosna čini da se otcijepila oko 1101. godine, nakon čega su bosanske zabrane pokušale vladati same za sebe. Međutim, prečesto su se našli u povlačenju konopa između Mađarske i Bizantskog carstva. Godine 1137.
Mađarska je pripojila veći dio Bosne, a zatim je 1167. na kratko izgubila od Bizantskog carstva prije nego što ju je vratila 1180. Tako su prije 1180. i vladavine bana Kulina dijelovi Bosne kratko pronađeni u srpskim ili hrvatskim jedinicama,ali nijedan susjed nije toliko dugo držao Bosance da steknu njihovu odanost ili nametnu neku ozbiljnu pretenziju Bosni.
(Bosanska ćirilica
originalni izvor prvog bosanskog pisma)Bosanska ćirilica, širom poznata kao “Bosančica” je izumrla varijanta ćirilice nastalog u srednjovjekovnom Bosnia.It teško je utvrditi kada su se počele pojavljivati najranija obilježja karakterističnog bosanskog tipa ćiriličnog pisma, ali paleografi smatraju Hu tablet (tablet napisan bosanskom ćirilicom) kao prvi dokument ove vrste pisma i vjeruje se da potječe iz 10. ili 11. stoljeća.


