Istra vila – spomenik pod zaštitom države u fazi raspadanjapod


Istra vila – spomenik pod zaštitom države u fazi raspadanjapod

Da je jedna građevina lijepa, nije ništa neobično, a činjenica da je pod zaštitom države, puno znači, kako za sam objekat, tako i za opštinu ili grad na čijem području se ista nalazi, kako u kulturnom, tako i u privrednom, turističkom smislu.

U naselju Gaj Bugojno, u neposrednoj blizini centra grada , nalazi se Istra vila. Izgrađena 1905. godine prema projektu, svakako predstavlja remek djelo austrougarske arhitekture. U stilu austrijske vile, dvospratnica je zidana opekom, kao vila masivne gradnje, i omalterisana produžno-cementnim malterom.

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika donijela jje odluku kojom se Istra vila stavlja pod zaštitu države , te se shodno tome na spomenik primjenjuju mjere zaštite i rehabilitacije utvrđene Zakonom o sprovođenju odluka Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika ustanovljenim u skladu sa Aneksom 8. Opšteg okvirnog sporazuma za Bosnu i Hercegovinu. Vila je danas u vlasništvu privatnog lica.
Stanje u kome se danas nalazi vila nije ni približno dobrom, solidnom stanju. Usljed vremenskih nepogoda i velikih snjegova, objekt je pretrpio znatna oštećenja, koja su dovela i do rušenja jednog dijela vile. Ne samo da u estetskom smislu gubi svoju ljepotu, napuštena i zapostavljena predstavlja pokazatelj nebrige nadležnih institucija prema kulturno – istorijskom nasljeđu i dobrima od opšteg značaja.

Vila ušuškana u prelijepom ambijentu koji istovremeno predstavlja spoj civilizacije i očuvane prirode, te s obzirom na svoju reputaciju i činjenicu da je proglašena i stavljena pod zaštitu države , predstavlja savršeno mjesto za umjetničko stvaralaštvo, mjesto izvođenja djela klasične muzike, izložbi likovnih umjetnika, a prije svega izvanredan muzejski prostor, i kao takva nezaobilazno mjesto na turističkoj mapi kako općine Bugojno.

Upravo kultura i umjetnička djela, a naročito djela arhitekture, jesu odličan predstavnik jedne općiine, grada, ali i države.
Nesumnjivo je da nova vremena donose i nove stilove gradnje, što je u potpunosti prihvatljivo, to su mahom luksuzni megalomanski oblakoderi i fensi vile, kao i da aktuelno potrošačko društvo baš i ne obraća previše pažnje na dobra od kulturno-istorijskog značaja.


A vrijeme prolazi, ali umjetničko stvaralaštvo ostaje, svojim postojanjem predstavlja nijemog svjedoka prošlosti i sadašnjosti, sa nadom da će buduće generacije moći uživati u doživljaju nečega što je lijepo i vrijedno, zaštićeno kako zakonom, tako i nepisanim pravilima, jer kao nečije djelo u koje je uložen veliki trud i rad, nesumnjivo zaslužuje brigu i pažnju nadležnih institucija.