Prijedloga reorganizacije takmičenja omladinskih liga NS SBK


Obavijest: 

NOGOMETNI KLUB SPORT PREVENT BUGOJNO

Kao što Vam je već poznato, pred početak sezone 2020/2021 imali smo priliku čitati o jako dobroj, nikad boljoj situaciji u nogometnim ligama NSSBK/KSB, pogotovo ovim omladinskim. Imali smo tada priliku čitati o „nikad većem broju klubova“, o „nikad boljoj situaciji u klubovima“...

Sada, pred kraj ligaških takmičenja vidimo da situacija i nije tako „ružičasta“. Pokušaćemo ovim obrćanjem pokazati zašto tako mislimo, a na način da prikažemo koliko su utakmica naše selekcije odigrale, a koliko su trebale odigrati u proljetnom dijelu sezone.

KADETI:

 • 8.kolo: FK Kaćuni – NK Sport Prevent    1-2 (odigrano)
 • 9.kolo NK Sport Prevent – FK Fojnica    5-0 (odigrano)  
 • 10,11 i 12 kolo nisu odigrani zbog odustajanja ekipa „Busovača“, „Mladost“ i „Nova Bila“
 • 13.kolo nije odigrano zbog nedolaska domaćina na utakmicu (NK „Etna“)
 • 14.kolo NK Sport Prevent – FK Rudar Han Bila – igra se u nedjelju 23.05.2021.

Od 7 kola koja su trebala biti odigrana, odigraće se 3 utakmice, sa mjesec dana pauze između 9 i 14 kola.

 

PIONIRI:

 • 10.kolo: FK Radnik – NK Sport Prevent 1-0 (odigrano)
 • 11.kolo NK Sport Prevent – slobodna ekipa      
 • 12.kolo NK Globus – NK Sport Prevent   1-2 (odigrano)
 • 13.kolo NK Sport Prevent – AN Vrbas     1-0 (odigrano)
 • 14.kolo NK Travnik - NK Sport Prevent   0-1 (odigrano)
 • 15.kolo NK Sport Prevent – NK Vlašić     8-0 (odigrano)
 • 16.kolo NK Iskra - NK Sport Prevent igra se u nedjelju, 23.05.2021.
 • 17.kolo NK Sport Prevent – slobodna ekipa zbog diskvalifikacije ekipa NK Etna
 • 18.kolo NK Metalleghe BSI - NK Sport Prevent igra se 30.05.2021.

Od 9 kola koja su trebala biti odigrana odigraće se 7 utakmica.

 

PREDPIONIRI:

 • 10.kolo: FK Radnik – NK Sport Prevent 1-1 (odigrano)
 • 11.kolo NK Sport Prevent – slobodna ekipa      
 • 12.kolo NK Sport Prevent   – slobodna ekipa
 • 13.kolo NK Sport Prevent – slobodna ekipa
 • 14.kolo NK Travnik - NK Sport Prevent   0-2 (odigrano)
 • 15.kolo NK Sport Prevent – NK Vlašić     5-1 (odigrano)
 • 16.kolo NK Iskra - NK Sport Prevent igra se u nedjelju, 23.05.2021.
 • 17.kolo NK Sport Prevent – slobodna ekipa zbog diskvalifikacije ekipa NK Etna
 • 18.kolo NK Metalleghe BSI - NK Sport Prevent igra se 30.05.2021.

Od 9 kola koja su trebala biti odigrana odigraće se 5 utakmica.

 

CICIBANI:

 • 6.kolo:  NK Sport Prevent – slobodna ekipa
 • 7.kolo NK Sport Prevent – domaćini lige, ekipa koja snosi troškove prijave utakmice (javnog skupa – 25 KM), fizioterapeuta (30 KM), suca i delegata ( 80 KM), ali naša ekipa nije odigrala prvenstvenu utakmicu zbog nedolaska ekipe NK Etna  
 • 8. kolo NK Sport Prevent   – NK Metalleghe BSI 4-1 (odigrana)
 • 9.kolo FK Radnik - NK Sport Prevent – igra se u subotu 22.05.2021.
 • 10.kolo NK Sport Prevent – NK Nova Bila – igra se u subotu 22.05.2021.

Od 5 kola koja su trebala biti odigrana odigraće se 3 utakmice.

Gledajući sve navedeno, ispada da će naše ekipe od zakazanih 30 utakmica odigrati 18 utakmica.

U vezi sa navedenom problematikom, od NSSBK/KSB tražimo:

 • Da se formira jedinstvena liga pionira/predpionira
 • Da u ligi mogu učestvovati samo klubovi koji imaju obje selekcije – i pionire i predpionire.

Imajući u vidu odustajanja i izbacivanje ekipa iz takmičenja, NSSBK/KSB MORA zaštiti integritet takmičenja, kao i klubove koji poštuju i ispunjavaju svoje obaveze.

Također, i u ovom slučaju tražimo od Saveza da se u propozicijama za 2021/2022 godinu uvedu sankcije za ekipe koje odustanu od takmičenja ili budu izbačene iz istog zbog nedolaska na utakmice.

 

Morate imati u vidu da, npr., naši predpioniri skoro mjesec dana budu bez utaknmice, kadeti pauza mjesec dana...

Kao Klub koji ispunjava sve svoje obaveze prema propozicijama i drugim pozitivnim zakonskim propisima, tražimo da Savez hitno, već od slijedeće sezone uvede promjene u takmičenjima, ako misli imati jake klubove i ako misli dobro nogometu u SBK/KSB.

U protivnom ćete imati situaciju da će oni koji žele raditi i poštovati propise, napuštati NSSBK/KSB, a uistinu ih ne možete kriviti za to.

Moramo također naglasiti da NSSBK/KSB mora pokušati naći, u saradnji s klubovima, način da stimuliše klubove koji ispunjavaju svoje obaveze i ostvaruju dobre rezultate, koji imaju sve selekcije (FK Radnik, NK Romari...), na bilo kakav način, ako ništa drugo da im se pokaže da se cijene rezultati koje ostvaruju i da im se da podstrek za dalji rad i da se cijene napori koje ulažu u ovim teškim vremenima za cijelo društvo, a sport pogotovo!

Tražimo i da Savez iznađe mogućnost da svi klubovi prije slanja Upitnika o takmičenju, nakon popunjavanja, isti ovjere kod notara, sa napomenom da su spremni snositi sankcije ukoliko ne postupe po upitniku. Sa ovim bi se izbjeglo lažno prijavljivanje ekipa zbog nekih benefita koje te ekipe ostvare.

Bitno je napomenuti da bi bila dobra ideja formirati i neku vrstu komisije koja bi sagledala mogućnosti klubova za (broj registriranih igrača) takmičenje po selekcijama, a koju bi sačinjavali predsjednik i podpredsjednik Takmičarske komisije i „Comet osobe „ iz svih klubova, učesnica takmičenja.

Sportski pozdrav!!                                                                                                                                                                                                                                             Ramić Almir