Ništa od povećanja plata: I topli obrok biće sveden na minimum


Ako je suditi po Programu fiskalne konsolidacije za period od 2024. do 2026. godine, budžetski korisnici u tom periodu ne mogu se nadati povećanju plata, a naknade po osnovu ličnih primanja u lokalnim samoupravama (regres, topli obrok, prevoz) biće svedene na minimum.

“Pozicije ličnih primanja planirati u skladu sa zakonskim, podzakonskim i drugom regulativom koja reguliše ovu oblast, bez donošenja novih ili izmjena postojećih zakonskih rješenja koja bi proizvela dodatna izdvajanja i povećanja rashoda po tom osnovu”, navodi se u Programu fiskalne konsolidacije za period od 2024. do 2026. godine, o kojem će raspravljati poslanici Narodne skupštine Republike Srpske na predstojećem zasjedanju.

“Budžete jedinica lokalne samouprave i finansijske planove fondova socijalne sigurnosti koji se vode izvan sistema trezorskog poslovanja od 2024. godine pa do godine povratka u okvire finansijskih pravila, propisanih zakonom o fiskalnoj odgovornosti u Republici Srpskoj, potrebno je planirati sa suficitom”, navodi se u Programu fiskalne konsolidacije, a u kojem se dodaje i da će se kreditno zaduživanje jedinica lokalne samouprave sprovoditi samo za ekonomski opravdane investicije.

Ljubiša Ćosić, predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske kaže da je težnja Vlade Republike Srpske razumljiva, ali da je pitanje koliko je to moguće sprovesti u praksi.

“Imamo lokalnih zajednica koje imaju toliko akumuliranog gubitka da je nemoguće ostvariti suficit. Većim lokalnim zajednicama i gradovima to neće možda biti problem i oni će to moći da urade, ali manje lokalne zajednice i one srednje veličine ne mislim da će biti u mogućnosti da budu u suficitu imajući u vidu njihove izvore prihoda”, rekao je Ćosić za “Nezavisne”.

Kada je riječ o smanjenju ličnih primanja u lokalnim samoupravama odnosno umanjenju naknada za regres, topli obrok i prevoz, Ćosić kaže da je to u koliziji sa zahtjevima koje ima sindikat.

“Troškovi prevoza se diktiraju cijenama goriva, a troškovi toplog obroka inflacijom i rastom troškova proizvoda i sve to, kada se sukobi sa zahtjevom sindikata, postaje nemoguće”, rekao je Ćosić.

Inače, u fiskalnu konsolidaciju krenulo se nakon što je konsolidovani budžetski deficit na kraju 2022. godine premašio tri odsto BDP-a, i iznosi 466,85 miliona KM, odnosno 3,21 odsto BDP-a.

Iz toga se može zaključiti da zakonsko pravilo o budžetskom deficitu nije ispoštovano i zbog toga je Vlada Republike Srpske, shodno Zakonu o fiskalnoj odgovornosti, morala izraditi Program fiskalne konsolidacije, a sve sa ciljem da se vrati u okvire fiskalnih pravila.

Zanimljivo je da Vlada Republike Srpske, odnosno Ministarstvo finansija, Programom fiskalne konsolidacije planira rast prihoda po svim osnovama, pa tako u 2024. godini planira prihode budžeta od 4.405,8 miliona KM, u 2025. od 4.621,4 miliona KM i u 2026. od 4.800,8 miliona KM. Takođe, Vlada RS od poreza na dobit u narednoj godini očekuje 397,1 milion KM, u 2025. godini 430,9 miliona KM i u 2026. godini 454,3 miliona KM dok od indirektnih poreza očekuje prihode u narednoj godini 1.942,8 miliona KM u 2025. u iznosu od 1.993,3 miliona KM i u 2026. godini čak 2.034,4 miliona KM.

U suštini, Vlada Republike Srpske Programom fiskalne konsolidacije planira rast prihoda po svim osnovama, uz istovremeno mjere štednje, odnosno smanjenje investicija, zamrzavanje plata i smanjenja naknada na plate po jedinicama lokalnih samouprava, uz istovremeno smanjenje duga u odnosu na BDP.

Na Program fiskalne konsolidacije za period od 2024. do 2026. godine svoje mišljenje dao je i Fiskalni savjet Republike Srpske, u kojem se navodi da se u narednom periodu, pored smanjena deficita, strogo mora voditi računa o zaduživanju.

“Program fiskalne konsolidacije koji smanjenje deficita u osnovi bazira na smanjenju svih neproduktivnih rashoda i rashoda koji smanjenjem neće ugroziti izvršavanje javnih funkcija, te na boljoj naplati prihoda, ocjenjuje se kao efikasan model konsolidacije”, navodi se u mišljenju Fiskalnog savjeta R S.