Spas za zimu ili ne? - Struja će biti jako skupa: Neka građani dobro razmisle...


Sve više bh. građana se grije na struju, a uporedo sa općom elektrifikacijom domaćinstava, dolazi do ugrožavanja stabilnosti elektroenergetske mreže

 

Neobično topla jesen pogodovala je domaćinstvima širom BiH jer još imaju mogućnost prolongiranja sezone grijanja. Cijene plina u oba entiteta porast će oko pet posto, s druge strane cijena drva nije rasla u odnosu na prošlu godinu, te jedan metar košta od 150 do 160 maraka. Mrki ugalj ove sezone košta oko 280 maraka po toni, dok je cijena drvenog uglja porasla za 20 posto i sada košta oko 240 KM po toni.

NOVI TREND

Prije nekoliko godina svjedoci smo bili masovnog prelaska na grijanje na pelet zbog prihvatljivih cijena, no upravo je cijena peleta od prihvatljive u vrlo kratkom periodu prerasla u neisplativu. Za razliku od prošlih godina, kada je cijena po toni iznosila čak i više od 1.000 KM, ove godine on košta oko 500 maraka.

No, trenutno najveći trend među građanima BiH je prelazak na grijanje na električnu energiju, odnosno prelazak na inverter-klime u najviše slučajeva.

”S obzirom na to da imamo najjeftinije cijene električne energije u Evropi, jasno je da je to najisplativiji način grijanja. Nažalost, nema razvoja distributivne mreže i podizanja novih kapaciteta, kako u prenosnim i distributivnim, tako i u trafoima koji bi obezbijedili dovoljne količine električne energije”, kazao nam je Nihad Harbaš, stručnjak za energetiku.

 

Ali, tu postoji veći problem i tiče se naših elektroenergetskih mreža koje bi mogle doživjeti kolaps zbog povećane potrošnje struje u zimskim mjesecima.

”Preporučujemo građanima neka dobro razmisle kada krenu u investicije za grijanje na struju. Cijena struje za prosječnu potrošnju do nekih 300 kWh ostaće ista, dok će cijena preko toga biti dvostruko i više skuplja. Grijanje na struju će biti preskupa investicija”, govorio je prošle godine sada već bivši direktor Elektroprivrede BiH Admir Andelija.

Da struja nije dobro rješenje za naše građane, smatra i energetski stručnjak Edhem Bičakčić, koji razumije njeno korištenje u prelazim periodima, ali ističe da to ne može biti osnovni energent zimi, jer će njena cijena uskoro biti vrlo visoka.

image

Edhem Bičakčić: Grijanje na struju nije ekonomično/Mina

”Grijanje na struju nije ekonomično, već je skupo i biće još skuplje. U pripremi je novi tarifni sistem koji će individualnu potrošnju u većim količinama tretirati kao industrijsku potrošnju. Takav tip grijanja jeste komforan, jer ne zahtijeva nikakvu posebnu brigu, ali to je rezervisano za one sa dubljim džepovima”, kazao nam je Bičakčić, također bivši direktor EPBiH.

Iz Elektroprivrede BiH prošli mjesec su saopćili da već posluju u gubitku koji iznosi 55,11 miliona KM, te da je ostvareni prihod manji za 108,96 miliona KM u odnosu na planirani. Prema riječima privrednika, u međuvremenu su im dolazile nove ponude za snabdijevanje strujom u 2024. godini, a prema kojima bi cijena struje bila za 70 posto viša. Zato je izvjesno da će cijene struje rasti, dok se o neophodnom poboljšanju elektroenergetskih mreža govori malo ili nikako, što bi moglo dovesti do ozbiljnih posljedica.

RASTE POTROŠNJA

”Sve više se ide ka elektrifikaciji, nije to samo grijanje i hlađenje, tu je i punjenje raznih uređaja koje koristimo u domaćinstvu, kao i električnih automobila. Ako ne počnemo razvijati naše mreže, doći ćemo do toga da nećemo moći koristiti ni svoje uređaje, a kamoli grijati se”, tvrdi Nihad Harbaš.